A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Uczniowie LO Gilowice z wizytą na Litwie
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 19:22 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Szkoły średnie

Strona główna » Aktualności » Edukacja » Szkoły średnie
29.04.2014
Uczniowie LO Gilowice z wizytna na Litwie

7 kwietnia 2014 roku troje uczniów naszego Liceum: Karolina Pękała, Michalina Drewniak i Jarosław Bryja pod opieką pani dyrektor Barbary Foltyn i pani Anny Woźnikowskiej–Tyc wyruszyło na spotkanie ze sztuką w ramach uczestnictwa w kolejnym, czwartym już spotkaniu projektowym. Miało one miejsce w dniach 7 – 11 kwietnia na Litwie, w stolicy kraju – Wilnie. Organizatorem spotkania było Konserwatorium Muzyczne – szkoła Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos Konservatorija a uczestnikami nauczyciele i młodzież ze wszystkich krajów partnerskich projektu.

Zadaniem uczniów z każdego kraju było zaprezentowanie dzieła sztuki, jakie wywarło na nich szczególne wrażenie oraz stworzenie własnego dzieła nim zainspirowanego. Podczas wycieczki do muzeów krakowskich, która była przygotowaniem do spotkania, naszych uczniów zainspirował obraz Władysława Maleckiego „Sejm Bociani”. W nawiązaniu doniego powstały dwa rysunki i wiersz ‘No more politics’, jako że reprezentanci Polski postanowili potraktować tytuł dzieła nieco dosłownie, za to z przymrużeniem oka.

Gospodarze zaoferowali gościom bardzo bogaty program, w którym znalazły się m.in.: zwiedzanie szkoły, prezentacje uczniów, wyjątkowy koncert uczniów konserwatorium,zwiedzanie stolicy kraju wraz z wizytą na Zamku Królewskim, warsztaty artystyczne w szkole plastycznej (tworzenie rycin i grafik), wycieczka do zamku w Trokach czy też zwiedzanie ogrodów Belmont i wyjście na Wzgórze Trzech Krzyży.

Spotkanie uświetnił także pokaz tradycyjnej tureckiej techniki malowania na wodzie (Ebru Marbling Art) przedstawiony przez nauczyciela sztuki z Turcji oraz wspólny koncert wykonawczyni tradycyjnych pieśni tureckich Ebru Biling Tiğli przy akompaniamencie koordynatora ze szkoły litewskiej – pianistki Kristiny Vilutyte – Tuinyliene oraz uczniów konserwatorium. Ogromne wrażenie zrobił również koncert jazzowy szkolnego zespołu litewskiego, którego członkowie zajmują bardzo wysokie lokaty na konkursach muzycznych w kraju i za granicą.

Organizatorzy oraz rodziny goszczące uczniów zadbali nie tylko o przyjazną, rodzinną atmosferę i atrakcyjny program, ale tak że o to, by uczestnicy spotkania zapoznali się z tradycyjną kuchnią litewską. Goście mieli sposobność skosztowania takich przysmaków jak: chłodnik litewski, chleb wileński, słynne bliny, kołduny i cepeliny (kartacze), litewskie sery czy pochodzące z kuchni kaukaskiej czebureki, nie wspominając o wędzonych świńskich uszach...

Jak wynika z powyższej relacji walory Litwy można było chłonąć wszystkimi zmysłami, a uczestnicy wyjazdu, choć nieco zmęczeni podróżą, wrócili pełni wrażeń oraz bardzo zadowoleni ze spotkania. Nawiązane znajomości i przyjaźnie, nabyte umiejętności oraz to, co zobaczyli, usłyszeli czy skosztowali pozostanie na długo w ich pamięci.

LO Gilowice

Treść komentarza:
Autor: