A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 19:46 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Szkoły średnie

Strona główna » Aktualności » Edukacja » Szkoły średnie
14.12.2013
Euroweek - Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej

W dniach od 7 do 11 listopada 2013 roku młodzież naszego liceum pod opieką pani Anny Woźnikowskiej-Tyc i pani Aleksandry Stuczyńskiej wzięła udział w programie „EuroWeek - Szkoła Liderów” zorganizowanym w Długopolu Dolnym w Kotlinie Kłodzkiej. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie klas pierwszych i drugich: Justyna Kapała, Monika Pawełczyk, Michalina Drewniak, Kinga Niesyto, Agata Czopka, Dominika Terebus, Aleksandra Jakimowicz, Natalia Odrobińska, Monika Konieczny, Michał Szuter, Sebastian Golda, Jakub Popiół, Karol Szuter i Kamil Tymura.

„EuroWeek” jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Obejmuje on 4 bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Praca” i „Europa”. Program organizowany jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie, przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz parlamentarzystów europejskich.

W trakcie obozu gilowiccy uczniowie wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach prowadzonych w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców i wolontariuszy Europejskiego Forum Młodzieży z całego świata. Więcej szczegółów znajdziecie w relacji uczestników. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dnia 7 listopada 2013r. wyruszyliśmy grupą pierwszo - i drugoklasistów na czele z panią Woźnikowską-Tyc oraz panią Stuczyńską w podróż, której celem miała być mała miejscowość położona w Dolinie Kłodzkiej. Po kilku godzinach spędzonych w pociągu dotarliśmy w końcu do Długopola. Pełni entuzjazmu wkroczyliśmy do ośrodka, w którym przez kilka najbliższych dni mieliśmy realizować program obozu szkoleniowego „EuroWeek - Szkoła Liderów”.

Po rozpakowaniu bagaży nadszedł czas, by poznać wszystkich: uczniów z innych szkół oraz wolontariuszy z całego świata, między innymi z Kenii, Indonezji, Gruzji, Rumunii, Serbii i Francji. Wszyscy byli bardzo otwarci i przez cały czas widziało się obok siebie same uśmiechnięte twarze. Po oficjalnym rozpoczęciu i poznaniu innych nadeszła chwila, by zacząć realizację punktów programu. Na pierwszy ogień poszedł Energizeer, podczas którego oprócz „zabawy w delfinka” mieliśmy okazję zademonstrować nasze umiejętności artystyczne rysując portrety naszych sąsiadów. Kolejnym punktem była autoprezentacja. Dzięki niej mogliśmy mocniej poznać innych ludzi, dowiedzieć się co jest ich hobby, co lubią robić, jakie mają plany na przyszłość itp. Oprócz polepszenia swojego angielskiego priorytetem całego spotkania było również poznawanie innych kultur. Takim sposobem cały czas mogliśmy rozmawiać z wolontariuszami, którzy chętnie mówili o swojej ojczyźnie: zwyczajach, kulturze, muzyce, języku. Prezentacje na temat ich krajów, tak samo jak sami oni, pokazały, jak piękne miejsca są na świecie, w których jeszcze nie byliśmy. Kenia, Gruzja, Indonezja, Rumunia i Francja– to państwa, o których dowiedzieliśmy się najwięcej. Podczas długopolskiego pobytu mieliśmy okazję doświadczyć debaty oksfordzkiej, gdzie każdy zażarcie bronił swego tematu; szoku kulturowego; konferencji prasowej; pracy w grupach. Wszystko to sprawiło, że nasz język angielski, komunikatywność oraz wymowa stały się dużo lepsze, ale... nie wszystko było oparte tylko na nauce. Codziennie wieczorem można było potańczyć wraz z innymi na dyskotece. Tak samo jak codzienne potańcówki wycieczka do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej oraz sobotnie ognisko bardzo nas z sobą zżyło. „Mission Immposible” wraz z Harlem Shake'iem, wspólnymi zdjęciami, przebieraniem i piosenką w 0,5 godziny spowodował, że ten wieczór był jednym z najbardziej zakręconych. Na zakończenie obozu każdy dawał prezent swojemu Secret Friend. Zadanie to dawało motywacje, by zbliżyć się do osoby, którą się wylosowało. Było kolejną akcją integracyjną. Ostatni wieczór w Długopolu był zakończony ostatnią, największą dyskoteką, w jakiej mieliśmy okazję wziąć tam udział.

EuroWeek był ciekawym wyjazdem, oprócz integracji z innymi szkołami, mogliśmy również poznać ludzi z naszej szkoły, z którymi jeszcze nie zamieniliśmy ani słowa, lub mówiliśmy sobie tylko cześć na korytarzu. Dodatkowo zwiększyliśmy swoją wiedzę na temat innych kultur oraz podrasowaliśmy swój angielski. Każdy z nas na pewno dopisał kolejny punkt do listy rzeczy do zrobienia w przyszłości: zostanie wolontariuszem.

                                                                                                                                                                                Monika Konieczny, II c

EuroWeek to była fascynująca przygoda. Głównie ze względu na wolontariuszy, którzy pokazywali nam swoje ojczyste kraje z zupełnie innej, nieznanej strony. W ten sposób Kenia, Serbia, Francja, Rumunia, Azerbejdżan, Turcja, Wietnam, Białoruś, Indonezja, Gruzja oraz Estonia zdradziły nam kilka swoich sekretów. Fakt, że mogliśmy ich zapytać o WSZYSTKO sprawił, że zainteresowały nas problemy globalne, a porozumiewanie się w języku angielskim nie było już żadną barierą. Nauka tolerancji w połączeniu z dużą ilością gier integracyjnych oraz wycieczek np. do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej była czystą przyjemnością oraz oderwaniem od codzienności.

                                                                                                                                                                            Natalia Odrobińska, II b

LO Gilowice

Treść komentarza:
Autor: