A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 04.08.2020 r. godz: 19:39 217 dzień roku, imienieny: Dominika i Protazego

Kalendarium

więcej wydarzeń

Sprawy bieżące

Strona główna » Aktualności » Sprawy bieżące
22.08.2013
W oczekiwaniu na UNESCO PG Silesia podejmuje kolejne działania

Prawdopodobnie w IV kwartału 2013 roku planowany jest przyjazd ekspertów UNESCO, którzy mają przeanalizować możliwość budowy drogi S1 w pobliżu oświęcimskiego muzeum. Przedstawiona analiza ma trafić na obrady Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych, na których wybrany zostanie wariant przebiegu Drogi S1.

Doszły do nas informacje, że przedstawiciele UNESCO mogą pojawić się dopiero w październiku. Spodziewamy się więc również przesunięcia obrad KOPI na koniec roku. Da to czas GDDKiA na lepsze zapoznanie się oraz przemyślenie możliwości budowy drogi S1 według wariantu H, którego idea została złożona w GDDKiA 18 lipca br. przez zarząd PG Silesia - mówi Dariusz Dudek.

W grudniu 2012 r. GDDKiA przedstawiła oficjalnie prezentację z opiniami jednostek zainteresowanych przebiegiem drogi, w której Polski Komitet Organizacji UNESCO zwrócił uwagę, że "dla wariantu A są wątpliwości dotyczące proponowanego przebiegu drogi dojazdowej do Oświęcimia, który ingeruje w krajobraz mający walor dokumentu historycznego(...). Konieczne jest zbadanie innych rozwiązań, skoordynowanie z planami zapisanymi w Oświęcimskim Strategicznym Programie Rządowym".

PG Silesia nieustane w poszukiwaniu rozwiązania problemu którym jest planowana budowa drogi S1. Kopalnia zamierza prowadzić działalność operacyjną jeszcze przez dziesiątki lat, dając pracę kolejnym pokoleniom górników, w zawiązku z tym zarząd firmy podjął poważne rozmowy z inwestorem tj. dyrekcją GDDKiA oraz z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową, a także rozwój sektora górniczego w Polsce. Do rozmów między kierownictwem PG Silesii a Zbigniewem Rynasiewiczem wiceministrem transportu doszło 14 sierpnia.

Spotkanie było bardzo konstruktywne. Ważnym jest fakt, że Ministerstwo Transportu i GDDKiA deklarują otwartość na dialog i współpracę w sprawie S1. Nasze interesy, co do zasady, są przecież takie same. Zależy nam na rozwoju regionu. Warto jednak pamiętać, że oprócz dobrej infrastruktury, nasz region potrzebuje także stabilnych ekonomicznie przedsiębiorstw - podkreśla Michał Herman, prezes PG Silesia.

Przedstawiciele kopalni przekonują, że budowa drogi na terenie górniczym spowoduje ograniczenie możliwości rozwojowych firmy. Poniżej przedstawiamy fakty dotyczące rozwoju PG Silesia:

  • Czeski inwestor kupił kopalnię w końcu 2010 r. Niedługo potem rozpoczęła się modernizacja zakładu. Kupiono kombajny chodnikowe z pełnym wyposażeniem; rozpoczęto budowę podziemnego zbiornika na węgiel o pojemności 5 tyś ton; zainstalowano specjalne systemy unikania zapłonu metanu; wyposażyło pracowników w najbardziej nowoczesny sprzęt. 20 sierpnia br. uruchomiono nowoczesny system wyciągowy, który zwiększyła półtorakrotnie udźwig.
  • Prawdopodobnie w lutym 2014 roku,  kiedy w pełni pracować będą obie ściany wydobywcze, zakład osiągnie zdolność wydobywczą rzędu 2,1-2,3 mln ton węgla rocznie. W tym roku wydobycie osiągnie prawdopodobnie ok. 1,2 mln ton, wobec ok. 1 mln ton przed rokiem.
  • Zatrudnienie w kopalni wzrosło z 731 osób w grudniu 2010 r. do ponad 1,6 tyś osób obecnie. Trwa rekrutacja kolejnych kilkudziesięciu osób.

Na ostateczna decyzję w sprawie przebiegu S1 przyjdzie nam zatem poczekać dłużej aniżeli było to planowane. W międzyczasie jednak 6 października odbędzie się w Brzeszczach referendum mające na celu odwołanie burmistrz Brzeszcz Teresy Jankowskiej, która zdaniem organizatorów referendum nie dołożyła wystarczających starań aby droga S1 nie przechodziła przez tereny wydobywcze KWK Brzeszcze co w rezultacie przyczyni się do likwidacji zakładu. Należy podkreślić, że temat drogi S1 jest tylko jednym z kilkunastu zarzutów skierowanych pod adres burmistrz Jankowskiej.

Źródło: nettg.pl

Treść komentarza:
Autor: