A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 11.08.2020 r. godz: 05:40 224 dzień roku, imienieny: Zuzanny i Filomeny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Sprawy bieżące

Strona główna » Aktualności » Sprawy bieżące
08.06.2013
Protest w Brzeszczach

Protest zorganizowany przez Komitet Społeczny Mieszkańców Gminy Brzeszcze i Kopalni Brzeszcze jako sprzeciw wobec działań Gminy Brzeszcze i planowanej restrukturyzacji kopalni, rozpoczął się o 11:30 pod hala sportową w Brzeszczach. Manifestacja pokazała, że ze zorganizowaną siłą związkowych organizacji, kilkoma tysiącami górników i mieszkańcami Gminy Brzeszcze należy się liczyć. Związkowcy twierdzą, że za zaistniałą sytuację w dużej mierze odpowiadają gminni urzędnicy z Panią Burmistrz na czele ponieważ popierają szkodliwy dla KWK Brzeszcze wariant A drogi S1. Atak związkowców na Burmistrz i Rada Miejska jest bezpodstawny ponieważ żadne z tych organów nie podejmuje decyzji związanych z funkcjonowaniem kopalni – twierdzi Burmistrz.

Budowa drogi S1 w wariancie A może znacząco wpłynąć na żywotność kopalni – twierdzą protestujący. Młodzi ludzie stracą pracę, będą zmuszeni do emigracji a Brzeszcze staną się miejscowością bez żadnych perspektyw. Ucierpią także mieszkańcy gmin ościennych i dziesiątek firm współpracujących z kopalnią.

W roku 2005, przebieg trasy S1 został wpisany w plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Brzeszcze. W momencie uchwalania planu zagospodarowania do gminy nie wpłynęły żadne negatywne opinie ze strony zarządu kopalni. Co więcej, Urząd Gminy dysponuje dokumentami, z których jasno wynika że dyrekcja KWK Brzeszcze dużo wcześniej niż w 2005 roku wiedziała o planach budowy drogi S1.

Kompania Węglowa zażądała od KWK Brzeszcze przedstawienia planów restrukturyzacyjnych, co dla związkowców jest równoznaczne z planami likwidacji kopalni. KWK Brzeszcze wydobywała 2 mln ton węgla rocznie. Obecnie zmniejszyła wydobycie do 1,2 mln ton rocznie. Jak twierdzi Kompania Węglowa, restrukturyzacja jest konieczna w związku z trudna sytuacją na rynku węgla w Polsce. Kompania Węglowa zapewniła jednocześnie, że nie będzie zwolnień grupowych a pracownicy zostaną relokowani do innych kopalń.

Protestujący spokojnie przemaszerowali ulicami Ofiar Oświęcim, Kościuszki i Kościelną pod Urząd Gminy. Regularna bitwa manifestujących z policją rozpoczęła się zaraz po oficjalnym zakończeniu demonstracji przez szefa Solidarności Stanisława Kłysz. W wyniku starć z policją zatrzymanych zostało kilkanaście osób, którym zostaną postawione zarzuty. W budynku Urzędu Gminy zostały powybijane szyby i uszkodzona elewacja.

Od poniedziałku 10 czerwca br. będą zbierane podpisy na listach poparcia dla referendum w sprawie odwołania Burmistrz Gminy Brzeszcze i Rady Miejskiej przed upływem kadencji.

Decyzję, który wariant drogi S1 zostanie wybrany, GDDKiA podejmie po wnikliwej analizie wszystkich aspektów, a ostateczna decyzja będzie zadowalająca dla wszystkich zainteresowanych grup – zapewnia GDDKiA

 

.

 

 

 

Treść komentarza:
Autor: