A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 11.08.2020 r. godz: 07:08 224 dzień roku, imienieny: Zuzanny i Filomeny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Sprawy bieżące

Strona główna » Aktualności » Sprawy bieżące
31.05.2013
Światowy dzień bez tytoniu

Światowego Dnia bez Tytoniu obchodzimy 31 maja każdego roku. Tegorocznym tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Celem akcji jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi wynikającymi z narażenia na dym tytoniowy poprzez działania zakazujące reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz sponsorowania. Celem strategicznym jest zmniejszenie zachorowań i zgonów wynikających z palenia tytoniu przez zmniejszenie ekspozycji na dym tytoniowy.

Pierwszym krajem Unii Europejskiej, a drugim po Australii na świecie, który wprowadzi jednolite opakowania papierosów będzie Irlandia. Poinformowało o tym irlandzkie ministerstwo zdrowia. Opakowania będą opatrzone jedynie nazwą producenta umieszczoną na najmniejszej z jego części. Poza tym, opakowania będą w całości pokryte drastycznymi zdjęciami pokazującymi skutki palenia tytoniu. W wyniku badań przeprowadzonych przez irlandzkie ministerstwo zdrowia udowodniono, że jednakowe opakowania wpływają negatywnie na wizerunek palacza i obniżają znacząco przywiązanie do marki. Działania ministerstwa oprotestowały koncerny tytoniowe twierdząc, że w wyniku wydłużonego czasu zakupu, sklepy poniosą olbrzymie straty.

Warto jednak zauważyć, że palacze nie palą z powodu kolorowego opakowani, ale z powodu uzależnienia od nikotyny i innych substancji, które wydzielają się podczas palenia tytoniu. Tak więc działania polegające na ujednoliceniu opakowań z pewnością nie będą miały większego wpływu na palaczy, którzy nie potrafią poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Jednakże każde działanie, które ma na celu zniechęcenie ludzi do palenia ma sens. Nawet jeśli w wyniku tych posunięć z palenia zrezygnuje tylko kilka osób na sto, będzie to sukces, dzięki któremu kilka rodzin nie będzie musiało w przyszłości przeżywać tragedii związanych z chorobami nowotworowymi powstałymi w wyniku palenia.

Źródło: PSSE w Tychach, WHO International, IHD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Treść komentarza:
Autor: