A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 19.09.2020 r. godz: 16:55 263 dzień roku, imienieny: Januarego i Konstancji

Kalendarium

więcej wydarzeń

Sprawy bieżące

Strona główna » Aktualności » Sprawy bieżące
28.04.2014
Biznes przy porannej kawie z Bankiem Spółdzielczym w Miedźnej

W dniu 22 maja br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Biznes przy porannej kawie" organizowane przez nasz Bank. Spotkanie poświęcone było tematyce "Budowania lokalnej społeczności". Prelekcję wygłosiła Pani Beata Bernaś - Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży oraz dr hab. Ryszard Stocki Profesor Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, członek International Society of Business,  Economics and Ethics (ISBEE), International Association for the Economics of Participation, Przewodniczący Rady Instytutu Karola Wojtyły, Fundacji Naukowej. W spotkaniu wzięli udział Prezesi Banków Spółdzielczych, Wójt Gminy Miedźna, Dyrektorzy Szkół oraz lokalni Przedsiębiorcy.
Prelekcja była niebywałą okazją podzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Wygłaszane przemówienia i omawiane przykłady były bardzo innowacyjne, co czyni z tej konferencji jeszcze bardziej cenną lekcję tym bardziej, iż w prasie, radiu, telewizji i Internecie rzadko pojawiają się wzmianki na temat społeczności lokalnej. Spółdzielczość, przedsiębiorczość społeczna, biznes społeczny, partycypacja pracowników w zarządzaniu  nie są utopiami, lecz faktami społecznymi, z którymi należy się liczyć i w których można znaleźć inspirację. Nie trzeba być ich zwolennikiem ani wierzyć, że mogą w całości zastąpić panujące stosunki gospodarcze w kraju, ale należy brać je pod uwagę tym bardziej, że mają kluczowe znaczenie dla lokalnego życia gospodarczego każdego z Nas.
„Prawda tak oczywista, że nie poruszy nikogo, a szczególnie tych, którzy z bankowością spółdzielczą związali swoje życie zawodowe. Wydaje się jednak, że zbyt oswojona i przez to zapomniana”
(Na podstawie rozmowy przeprowadzonej z dr. hab. Ryszardem Stockim)
Banki spółdzielcze do niedawna rywalizowały z „komercją” coraz wyższym oprocentowaniem lokat i łatwymi do uzyskania kredytami na dogodnych warunkach; do skorzystania z oferty zachęcały auta, skutery, telewizory połyskujące na plakatach – konkursy organizowano przy okazji jubileuszy, ale coraz częściej stawały się codziennym narzędziem sprzedaży. Oczywiście to wszystko działania jak najbardziej rynkowe.
Co je wyróżnia spośród podobnych akcji banków komercyjnych? Zupełnie nic. Pamiętać jednak należy, że budżety marketingowe banków spółdzielczych i komercyjnych nie przystają do siebie w najmniejszym stopniu. W tym miejscu należałoby zadać sobie pytanie, czy to jest właśnie wartość dodana, której szukają/potrzebują klienci. Czy przyciąga ich tylko obietnica wygranej i wizja kolejnych konkursów? Czy dla banków spółdzielczych to jedyny oręż, gdy bitwa na marże i oprocentowanie jest przegrana?


W owczym pędzie, ze słowem „konsumpcja” na ustach odmienionym przez wszystkie przypadki, niektórzy zaczęli zapominać o wartościach przypisanych spółdzielczości u jej zarania. W ostatnim czasie w bardzo plastyczny, prosty i niewymuszony sposób przypominają o nich klientom kampanie reklamowe. Klient jak VIP, pracownicy to ludzie, a nie maszyny – krótkie hasła bez zbędnej nadbudowy, za którymi stoi wszystko. Ta ofensywa zaskoczyła pozytywnie niejedną osobę, zostawiając ciepły obraz i miłe skojarzenia; mnie jednak zmusiła do głębszej refleksji. Czy nie należałoby samym bankom przypomnieć ich ideowego rodowodu i wzmocnić wiarę w sukces przez podkreślanie odmienności? Zadanie niełatwe. Z pomocą przyjść mogą jednak słowa, których autor nieraz krzepił Polaków w chwilach trudnych, pełnych rezygnacji i zwątpienia. To właśnie Jan Paweł II wskazał spółdzielczość jako lekarstwo na prymat kapitału czyniącego człowieka konsumentem, „targetem”, przedmiotem. Do słów Świętego  Papieża Polaka odwołuje się w swych badaniach Instytut Karola Wojtyły prowadzący projekt badawczy wśród banków spółdzielczych. O samej inicjatywiemożna przeczytać poniżej.

„Banki Spółdzielcze Są Inne”

„Banki Spółdzielcze Są Inne” jest częścią projektu badawczego Instytutu Karola Wojtyły – Izomorfizm organizacyjny na przykładzie spółdzielni. Jego celem jest poszukiwanie przyczyn, dla których organizacje oparte na wartościach, działające dla dobra społeczności lokalnej i wzajemnie się wspierające nie są tak konkurencyjne i nie mają takiego wsparcia społecznego, jak należałoby się spodziewać. Związek spółdzielczości z nauczaniem Karola Wojtyły stanie się oczywisty, jeśli przeczytamy fragment encykliki Jana Pawła II „CentesimusAnnus”:
„...słusznie można mówić o walce z ustrojem gospodarczym rozumianym jako system zabezpieczający absolutną dominację kapitału oraz własności narzędzi produkcji i ziemi nad podmiotowością i wolnością pracy człowieka. W walce z tym systemem, modelem alternatywnym nie jest system socjalistyczny, który w rzeczywistości okazuje się kapitalizmem państwowym, lecz społeczeństwo w którym istnieją: wolność pracy, przedsiębiorczość i czestnictwo” (CentesimusAnnus, 35).

Właśnie spółdzielnie, które są partnerstwami osób, a nie kapitału i w których uczestnictwo stanowi jeden z podstawowych filarów zarządzania, są pod szczególną troską badawczą instytutu. Widzimy niewykorzystane możliwości spółdzielczości nie tylko w bankowości, ale także w służbie zdrowia, firmach produkcyjnych, edukacji, czemu poświęcone są inne części tego projektu.

Kolejne spotkanie z cyklu "Biznes przy porannej kawie" odbędzie się już 12 czerwca o godzinie 10.00, którego Gościem będzie Przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zostaną poruszone m.in. tematy dotyczące zasad wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, zasady, którym podlegają Firmy w przypadku różnych form zatrudnienia oraz co ubezpieczony wiedzieć powinien - zmiany w ZUS i OFE.
Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi akcję darmowego zakładania kont na Platformie Usług Elektronicznych. Takie konto daje każdemu użytkownikowi pełny obraz informacji na temat terminu odprowadzanych składek do ZUS, ich wysokości, liczby dni na zwolnieniu lekarskim i innych danych, które posiada ZUS. Platforma Usług Elektronicznych to bardzo wygodne narzędzie w kontaktach ZUS dla przedsiębiorców. Za jej pośrednictwem można zgłaszać pracowników do ubezpieczeń społecznych, wprowadzać niezbędne dane, składać deklaracje, a nawet opłacać składki. Pracownik ZUS pomoże założyć i potwierdzić profil, bez konieczności wizyty w siedzibie ZUS.

Osoby zainteresowane proszone są o potwierdzenie udziału w spotkaniu pod numerami telefonów: 32 211-62-10 (wew. 40), 32 211-61-16, 32 326-30-10, 797-587-418 lub osobiście w siedzibie BS w Miedźnej. "Biznes przy porannej kawie" to projekt szkoleniowy skierowany do właścicieli i kadry zarządzającej z sektora małych i średnich firm. W ramach spotkań uczestnicy wysłuchują bezpłatnych prelekcji ekspertów z dziedziny prawa, ubezpieczeń, funduszy europejskich oraz zarządzania.

materiał sponsorowany / BS Miedźna

Treść komentarza:
Autor: