A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
+48 509 993 235
Grafika : drukuj / nie drukuj

Sprawy bieżące

22.04.2014
Health and Environment Alliance - o planowanej elektrowni w Woli

Elektrownie węglowe, poza swoim podstawowym zadaniem, jakim jest produkcja energii, emitują ogromne ilości gazów i pyłów do atmosfery. Oprócz dwutlenku węgla, w procesie spalania węgla uwalniane są takie substancje jak: tlenki azotu, dwutlenek siarki, pyły zawieszone, a także metale ciężkie, w tym rtęć. Zanieczyszczają one powietrze, którym oddychamy, powodując szereg negatywnych skutków dla ludzkiego zdrowia. Najbardziej szkodliwe dla człowieka są zanieczyszczenia pyłowe, w tym tzw. pył wtórny. W wyniku procesów fizyko – chemicznych, tlenki azotu, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie osiadają na cząsteczkach sadzy zwiększając ich masę. Proces ten nazywamy emisją pyłu wtórnego - prowadzi do wzrostu stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Pył zawieszony jest zatem mieszaniną substancji toksycznych i rakotwórczych, które poprzez układ oddechowy dostają się do krwiobiegu.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem można porównać do palenia papierosów - im wyższe stężenie zanieczyszczeń, tym więcej szkodliwych substancji dostaje się do organizmu. Często skutki oddychania powietrzem złej jakości są podobne do tych odczuwanych przez nałogowych palaczy, wliczając w to występowanie groźnych chorób: astmy, alergii, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, nowotworów płuc i górnych dróg oddechowych. Podstawowa różnica pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza, a paleniem tytoniu polega jednak na prostej zależności – palacz świadomie decyduje się na wdychanie dymu, natomiast zanieczyszczenia powietrza nie są kwestią wyboru – narażone są na nie wszyscy, nawet dzieci i niemowlęta.

Zanieczyszczenia powietrza powiązane są także ze wzrostem występowania chorób układu naczyniowo – sercowego, takich jak choroba niedokrwienia serca (często bezpośrednio prowadząca do zawału) lub choroby niedokrwienna mózgu (prowadząca do udaru). Wedle statystyk ponad 50% wszystkich zgonów w Polsce spowodowanych jest chorobami układu oddechowego i naczyniowo – sercowego, których bezpośrednią przyczyną może być właśnie ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza.

Warto zauważyć, że raport oceny oddziaływania elektrowni na środowisko planowanej elektrowni Czeczott nie uwzględnia procesu emisji wtórnej pyłów. Inwestor co prawda dokonuje modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń wedle rekomendacji Ministerstwa Środowiska, nie przedstawia jednak rzeczywistego wpływu na zdrowie Polaków. Mimo zapewnień inwestora o większej efektywności oraz zastosowaniu skuteczniejszych instalacji ograniczających emisję w stosunku do starszych bloków energetycznych, planowana elektrownia może więc wpływać na zdrowie okolicznej ludności.

Oprócz wymiaru społecznego - pogorszenia i utraty ludzkiego zdrowia, występowania chorób czy przedwczesnych zgonów warto podkreślić także aspekt ekonomiczny funkcjonowania elektrowni węglowych – zewnętrzne koszty zdrowotne. Są to koszty obciążające całe społeczeństwo  - koszty pogorszenia stanu zdrowia, utraty dni pracy, hospitalizacji, a nawet utraty lat życia. Bazując na postawie oficjalnych danych opublikowanych przez inwestora w raporcie oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko oraz danych Europejskiej Agencji Środowiska (z raportu „Revealing the costs of air pollution from industrial facilities in Europe”), można dokonać oszacowania zewnętrznych kosztów zdrowotnych budowy elektrowni Czeczott – wedle HEAL wyniosłyby one aż od 55 do 150 mln euro rocznie, czyli nawet 600 mln zł - za tę kwotę można by wybudować i wyposażyć co roku jeden szpital. Nie da się tych kosztów uniknąć, decydując się na budowę elektrowni. Czy jednak warto płacić zdrowiem za energię?
Zachęcamy do odpowiedzi na to pytanie i udziału w drugiej turze konsultacji społecznych w ramach oceny oddziaływania na środowisko planowanej elektrowni, które trwać będą jeszcze do 6 maja br.  


Łukasz Adamkiewicz
Weronika Piestrzyńska
Health and Environment Alliance

Health and Environment Alliance (HEAL) to wiodąca europejska organizacja typu non-profit analizująca wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Przy wsparciu ponad 65 organizacji członkowskich, reprezentujących lekarzy, ubezpieczycieli zdrowotnych non-profit, pacjentów, obywateli, kobiety, młodzież oraz specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, HEAL uczestniczy w różnorodnych procesach decyzyjnych, przedstawiając niezależne ekspertyzy i dowody naukowe opracowane przez podmioty zajmujące się ochroną zdrowia. Nasi członkowie to między innymi międzynarodowe i europejskie organizacje, a także grupy krajowe i lokalne. 

Czesio:
Kosztem elektrowni mają zlikwidować przeróbkę na Woli
2014-04-29 23:00:29
odpowiedz
adam:
Dyrektor KW zapewnil ze przerobka zostsje. zlikwidowana zostanie tylko cieplownia w Woli i w Brzeszczach...
2014-04-30 10:26:47
odpowiedz
zorientowany:
Przeróbka zostaje zlikwidowana - na 100%.
2014-05-10 23:19:51
Czesio:
adam nie siej zamętu, bo słyszałem co było mówione przez 3/4 spotkania a na końcu gadali że przeróbka będzie. Chyba już mają plany co do kolejnej likwidacji miejsc pracy na Woli. Postaram się udostępnić link do przeprowadzonej rozmowy podczas spotkania.
2014-04-30 11:18:12
odpowiedz
zorientowany:
Adam nie siej głupoty do 2016 ma być przeróbka na Woli i później do likwidacji
2014-05-01 00:21:03
odpowiedz
Adam:
Czesio: nie opowiadaj głupot tylko podaj linka, chętnie posłucham, co było mówione. Chyba, że jesteś jednym z tych co na spotkania nie chodzą, nie wiele wiedzą, ale do klepania jęzorem są pierwsi...
2014-05-01 12:30:09
odpowiedz
pytam:
Co za akcja kopalnia PIAST na sprzedaż Japończycy chcą kupić. Jest to związane z budową elektrownia na Woli ??
2014-05-04 00:53:32
odpowiedz
info pless - Urszula:
Tak , tak , piją jedzą , lulki palą a dla problemów mieszkańców gminy nie ma zrozumienia . Liczy się tylko własny interes , interes rodziny i znajomych a dla reszty " Nie da się , nie ma pieniędzy , nie zawracać głowy bo muszę się przygotować do ważnego spotkania , obiadu, rautu , kolacji . Może by trochę świeżej krwi w tym zatęchłym , choć po remoncie budynku gminy Miedźna . O tym że śmieciami w gminie biedota pali nikt nie mówi , ekologiczne programy :-)))))
2014-05-04 01:50:42
odpowiedz
czytelnik:
Na PLESS-e jest artykuł z konsultacji i pisze jak byk, że PRZERÓBKA zostaje ZLIKWIDOWANA. A jak jeden z radnych pytał co my mieszkańcy z tego będziemy mieli to nawet nie potrafili radnemu odpowiedzieć na zadane pytania. Ja nie wierzę w eldorado z budową tej elektrowni. Gdybyśmy mieli w zamian ciepło za pół darmo i jako gmina prąd tańszy to jestem na TAK ale widzę że jest inaczej i planują nas tu zapuszkować na tej Woli. Ktoś robi sobie jakąś strefę w pięknej Woli. Wara z tym syfem do Gilowic pod dom wójta !! Wystarczy że drogę przesunął niszcząć piękny las pszczyński.
2014-05-06 22:29:35
odpowiedz
prześlij dalej:
Dla ciekawskich osób podaję link do interesującej lektury. Ciekawi mnie tylko dlaczego do tej pory nie ukazał się na BIP-ie UG Miedźna ani protokół z kontroli, ani wystąpienie pokontrolne sporządzone przez RIO w Katowicach. Wnioski każdy wyciągnie sobie sam. http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=2067&bar_id=3135 Życzę miłej lektury.
2014-05-08 11:12:32
odpowiedz
wścibski?:
przepraszam – prostuję, w dniu 05.05.2014 roku na Bip-ie umieszczono wystąpienie pokontrolne, natomiast brak protokołu z kontroli.
2014-05-09 12:12:03
IpJjfJGNgMcbWraTmdf:
zgOKop lexmoksozylf, [url=http://lndibvyguqdo.com/]lndibvyguqdo[/url], [link=http://gyxifivagsup.com/]gyxifivagsup[/link], http://bhiftncrwrko.com/
2014-10-26 06:53:56
odpowiedz
EHQWcVsOCyk:
cUs8uj fjosqjhfwymy, [url=http://pxxlvzhspsvg.com/]pxxlvzhspsvg[/url], [link=http://zxqslhppksov.com/]zxqslhppksov[/link], http://nydakwuciloj.com/
2014-10-31 05:00:25
odpowiedz
Barnypok:
4sFQ6H http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
2016-12-31 12:50:18
odpowiedz
Treść komentarza:
Autor:
www.miedzna24.pl - info@miedzna24.pl