A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 20:28 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Marsz Śmierci 1945

Strona główna » Mapka » Miedźna » Marsz Śmierci 1945

Początkiem stycznia 1945 roku wadze obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w związku ze zbliżającym się frontem antyhitlerowskim, wymusiły ewakuację więźniów obozu. W dniu 17 stycznia 1945 roku, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odbył się ostatni apel, w którym udział wzięło 60020 więźniów. W tym samym dniu wydano rozkaz do natychmiastowej ewakuacji wszystkich zdolnych do marszu więźniów. 18 stycznia 1945 roku pięciuset osobowe kolumny więźniów otoczone dobrze uzbrojonymi esesmanami opuściły obóz. Więźniowie, miedzy innymi przez Miedźną, drogą numer 933, pokonywali pieszo trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Do przejścia mieli 65 kilometrów w dwudziestostopniowym mrozie. Wielu z nich zginęło z głodu i zimna. Ci, którzy z powodu chorób i wycieńczenia nie nadążali w marszu byli zabijani i porzucani bezładnie na drodze. Mogiła 42 ofiar przemarszu oświęcimsko - wodzisławskiego znajduje się w Miedźnej przy kościele pod wezwaniem Świętego Klemensa, obok boiska sportowego, przy ulicy Wiejskiej. Została ona ufundowana przed laty przez lokalne sołectwo. Z relacji świadków wiadomo, że większość ofiar nosiła ślady postrzałów. Ofiary, u których były widoczne ślady życia, były dobijane przez  niemieckiego osiedleńca Sauera. Pochowane, w Miedźnej ofiary marszu śmierci były w większości Żydami pochodzącymi z Polski i innych krajów Europy.
  
2 Września 1945 roku, przy tutejszej mogile, odbyła się uroczysta msza żałobna, w której wzięli udział okoliczni mieszkańcy. Z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Uczczenia Pomordowanych obok mogiły ustawiono krzyż, na którym umieszczono tabliczkę z napisem podobnym do obecnego – Niech im ziemia polska lekką będzie. Dzięki odwadze mieszkańców Miedźnej, Antoniemu Czmajduchowi, Annie Dolina, Janowi Skowron, Bronisławie Sosna i Marii Tomaszczyk, wielu więźniów, którzy zbiegli z kolumn oświęcimskich udało się ocalić.

Powyższy tekst został zaczerpnięty i opracowany na podstawie: Andrzej Strzelecki, Marsz Śmierci, przewodnik po trasie Oświęcim – Wodzisław Śląski (Biuletyn specjalny Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem, 2008 nr 52-53), strony 34 – 36.

 

Więcej informacji możesz znaleźć pod poniższymi odnośnikami:

  1. polskaniezwykla.pl
  2. wikipedia.org
  3. Jeśli znajdziesz ciekawe informacje, które możemy opublikować, napisz do nas:
autor: Tomasz Pielesz (miedzna24.pl) autor: Tomasz Pielesz
Autor: Tomasz Pielesz (miedzna24.pl) Autor: Tomasz Pielesz
autor:Tomasz Pielesz (miedzna24.pl) autor:Tomasz Pielesz
Zobacz więcej zdjęć