A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

LKS Sokół Wola
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 19:36 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

LKS Sokół Wola

Strona główna » Mapka » Wola » LKS Sokół Wola

 

Klub o nazwie Ludowy Zespół Sportowy Wola, został zarejestrowany w dniu 28 maja 1954 roku w Referacie Kultury i Sportu Powiatowej Rady Narodowej w Pszczynie. Założycielami Klubu w Woli byli: Józef Rozmus, Ludwik Niesyto, Urban Rozmus, Alojzy Rozmus, Sylwester Urbańczyk. Pierwszym prezesem LZS Wola został Józef Rozmus.

W sezonie 1956/1957 drużyna piłki nożnej (jedyna sekcja klubu) została zgłoszona do rozgrywek w klasie „C” - Podokręg w Bielsku-Białej. W tym też sezonie rozpoczęte zostały prace przy budowie boiska klubowego na terenie po byłego stawu rybnego ,w widłach rzek Wisły i Pszczynki. Boisko zbudowane zostało całkowicie społecznie, pracą Zarządu, sympatyków i zwolenników piłki nożnej. Do czasu wybudowania boiska, drużyna piłkarska rozgrywała swe mecze na boisku w pobliskiej Jedlinie.


Przez niemal dwadzieścia lat zespół LZS Wola występował w klasie „C” lub tworzonej od czasu do czasu tzw. Lidze Wiejskiej. Na krótko (początkiem lat 60) klub zaprzestał działalności. W 1976 roku zespół LZS Wola zanotował historyczny, bo pierwszy w swej historii awans do klasy „B” ( rok wcześniej utworzono Podokręg Tychy).W tej klasie zespół z Woli występował przez równe 10 lat. W tym czasie nasza miejscowość przechodzi niebywałe przeobrażenia. Postanowiono u nas zbudować najnowocześniejszą w Europie Kopalnię Węgla Kamiennego „Czeczott”. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, infrastruktura. W związku z budową nasypu kolejowego w miejscu naszego boiska, musimy obiekt przy ul. Wolskiej na początku lat 80 pożegnać. Swe B-klasowe mecze rozgrywamy na boisku w Miedźnej, a w 1986 roku awansujemy po raz kolejny, tym razem do tyskiej klasy „A”. W tym czasie budujemy już w przydzielonej nam lokalizacji, nowy stadion. Znajduje się on w zachodniej części Woli, przy ul. Międzyrzeckiej. Jak na owe czasy jest to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowych. Okazały budynek klubowy ( szatnie, zaplecze, kawiarenka, pokoje sędziowskie, bieżąca woda itp.) oraz murawa wraz z boiskiem treningowym stanowią wręcz luksusową bazę dla drużyny z zaledwie klasy „A”. W tym czasie klub przyjmuje nazwę LKS Wola, przy klubie powstają brygady remontowo-budowlane, są środki na szkolenie i zaplecze. W klubie, oprócz piłki nożnej działały nowe sekcje: strzelecka, rowerowa, turystyczna i skata sportowego. Na mecze jeździliśmy własnym autobusem, można rzec – byliśmy w  komfortowej sytuacji.
   
W kwietniu 1991 roku następuje kolejna zmiana nazwy klubu na LKS „Sokół” Wola i pod tą nazwą klub występuje do dnia dzisiejszego. Rok później, 24 czerwca 1992 roku drużyna pod wodzą Andrzeja Lubańskiego zdobywa kolejny awans – do klasy okręgowej, zwanej  też V ligą. Niestety, w czerwcu 2004 roku, w roku jubileuszu 50-lecia klubu, na jeden sezon opuszczamy klasę okręgową, by za rok, już pod wodzą Mirosława Madeji, ponownie świętować awans do V ligi. W tej klasie występujemy do 2014r. W tym roku podobnie jak 10 lat temu również na 60-lecie Klubu zanotowaliśmy spadek do klasy A. W 2011 r decyzją Rady  Gminy sprzedany został teren boiska wraz z budynkiem prywatnemu inwestorowi. Pomimo  sprzedaży boiska nowy właściciel w osobie pana Szymona Tetli zezwolił nam na rozgrywanie  meczy do listopada 2012r za co jeszcze raz bardzo dziękujemy. Później mecze rozgrywaliśmy dzięki uprzejmości Wójta Gminy Bojszowy Pana Henryka Utraty na stadionie Poloni Międzyrzecze w Międzyrzeczu za co bardzo serdecznie dziękujemy. W 2014 r   zakończono budowę  Stadionu i nowy sezon w A klasie rozpoczęliśmy na własnym stadionie.

Prezesami LZS-u, LKS-u i „Sokoła” Wola byli:
Józef Rozmus (+2000), Teofil Norek (kilkakrotnie), Sylwester Urbańczyk, Kazimierz Germanek, Stanisław Wyroba(+2007), Andrzej Granatyr (dwukrotnie,+2003)), Henryk Kula, Józef Madeja, Piotr Jakubowski(+2010), Janusz Koczy i od 29 stycznia 2014 roku – Tomasz Granatyr.

Trenerami I-szej drużyny LKS „Sokół” Wola byli:
Andrzej Lubański, Jan Bielenin, Jacek Pędrys, Mirosław Madeja, Jacek Skrzypiec, Zbigniew Szulc, Dariusz Grzesik, Damian Odrobiński, a obecnie Bogdan Stawowy z Rafałem Kulą.
   
Juniorzy Sokoła Wola byli pięciokrotnie mistrzami Podokręgu Tychy w swej klasie rozgrywkowej; w latach 2005-2007 ich trenerem był Mirosław Madeja, po jednym tytule z juniorami zdobyli: Dariusz Grzesik i Damian Odrobiński. Wysokie lokaty w rozgrywkach zdobywały zespoły trampkarzy naszego klubu, a także powstała trzy lata temu drużyna żaków. W sumie w klubie trenuje obecnie 94 zawodników. Największy sukces to wicemistrzostwo V ligi, gr. I-szej w 2011 roku oraz pięciokrotne mistrzostwo Tyskiej Ligi Juniorów.

Tomasz Granatyr