A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 17:52 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Kultura

19.04.2014
Relacja ze spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

O tym, że marzenia się spełniają opowiadał czwarto- i piątoklasistom Łukasz Wierzbicki, podczas spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedźnej z/s w Grzawie.

Autor książek dla dzieci pt. „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Wróżby Kuźmy”, „Machiną przez Chiny” z pasją opowiadał o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Otóż pierwszą „książkę” napisał  wieku 6-8 lat, opisywał w niej przygody walczących rycerzy.

 

Do pisania na "poważnie” zabrał się nieco później. Zainspirowała go opowieść dziadka o Kazimierzu Nowaku, który postanowił przejechać Afrykę na rowerze. Ta fascynująca, ale i bardzo niebezpieczna wyprawa się udała, chociaż rower nie był jedynym środkiem lokomocji podczas tej podróży. Pan Kazimierz skorzystał też z koni, czółna oraz wielbłąda. Po powrocie do Polski żył jeszcze 10 miesięcy.

Pisarz postanowił opisać historię Pana Kazimierza, dzięki czemu wielu ludzi dowiedziało się o skromnym, ale wielkim Polaku. Jednak historia z Kazimierzem Nowakiem i Afryką ma swój dalszy ciąg. Pan Łukasz bierze udział,wraz z synkiem i żoną, w wyprawie rowerowej śladami pana Kazimierza. Podczas jednej z wypraw, jej uczestnicy znajdują w studni psa i ratują mu życie. Staje się on nowym członkiem załogi.

W czasie spotkania Łukasz Wierzbicki przybliżył też uczniom opowieść o niedźwiadku Wojtku, który wraz z polską Armią gen. Andersa wędrował, bawił się z żołnierzami i walczył. Dzieciom bardzo podobał się fragment historycznego nagrania ukazujący, jak Wojtek uprawiał zapasy z żołnierzami – była to jego ulubiona zabawa. Zwykle wygrywał, ale czasem dawał „fory” żołnierzom pozwalając im siebie pokonać.

 
Gdy wojna się skończyła Wojtek trafia do zoo w Edynburgu, tam „przyjaciele z wojska” go odwiedzają. Po kilkunastu latach niedźwiedź umiera, na pamiątkę jego zasług postawiono mu pomnik.

Była to piękna opowieść o przyjaźni ludzi i niedźwiedzia. Pisarz mówił o tym, że każdy może znaleźć przyjaciela w zwierzaku, chociaż niekoniecznie w niedźwiedziu. Warto też szukać swojej drogi w życiu, czegoś, co nam sprawiałoby przyjemność, a zarazem mogło się stać źródłem utrzymania. 
 

GBP

Treść komentarza:
Autor: