A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 19.09.2020 r. godz: 16:27 263 dzień roku, imienieny: Januarego i Konstancji

Kalendarium

więcej wydarzeń

Kultura

19.04.2014
XIV Turniej Wiedzy o Regionie Nasza Mała Ojczyzna

9 kwietnia już po raz XIV Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Zespołem Oświaty i Wychowania w Miedźnej zaprosiła uczniów szkół podstawowych gminy Miedźna na Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”. O godzinie 10:00 w Sali domu Socjalnego w Grzawie stawiło się pięć drużyn, gotowych na zmagania z pytaniami i zadaniami, ale przede wszystkim na poznawanie i
kultywowanie tradycji, historii i obyczajów przodków.

Jednak zanim padło pierwsze pytanie uczestnicy, jury w składzie: dr Danuta Kocurek, dr Maria Szostak i pan Emanuel Famulok oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać krótkiego wystąpienia zespołu folklorystyczno-integracyjnego „Folkowianie”. Entuzjazm i radość podopiecznych i opiekunów Środowiskowych Domów Samopomocy w Pszczynie i Grzawie udzieliły się wszystkim zgromadzonym i nawet słońce wyszło na chwilę zza chmur. Uczestnicy konkursu mogli także obejrzeć wystawę i zapoznać się z twórczością Oskara Kolberga, wybitnego etnografa, folklorysty. Dodatkową atrakcją był wystrój sali, a wśród dawnych sprzętów codziennego użytku, kolekcja dziecięcych bawideł.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na cztery pytania. O ile pytania za 4 punkty dotyczące m.in. herbów oraz elementów stroju ludowego, święconki czy palmy wielkanocnej okazały się bardzo proste dla uczestników (wszyscy uzyskali maksymalną ilość punktów), o tyle pytania za dwa punkty sprawiły więcej trudności.

Pierwsze z trzech zadań, które musiały rozwiązać drużyny, było bardzo złożone i wymagało wielkiej uwagi. 30 postaci historycznych i współczesnych, świętych, nazwy zwierząt, rzeczy i miejsc należało przyporządkować do poszczególnych sołectw gminy Miedźna. O trudności tego zadania może świadczyć fakt, że żadna z drużyn nie uzyskała maksymalnej ilości punktów. Podobnie w drugim zadaniu, które polegało na wyjaśnieniu podanych słów gwarowych. Fuzekle, kaczok, żdrzadło czy pukeltasza – te słowa były znane uczestnikom, ale już pyrlik nie skojarzył się dzieciom z dużym, ciężkim młotem, a z perliczką.

Ostatnia z konkurencji w tym roku została zmieniona. W poprzednich latach drużyny przedstawiały scenki obyczajowe, które wymagały ogromu pracy nauczycieli i samych uczniów, dlatego w tym roku uczniowie omawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne na wybrane przez siebie tematy. I tak nowoczesność spotkała się z tradycją, a uczniowie mieli okazję wykorzystać nowe media w popularyzowaniu przeszłości. Drużyna z Frydku opowiedziała o dawnych zawodach, obie szkoły z Woli oraz Góra zaprezentowały swoje miejscowości i ich walory, a uczniowie ze szkoły podstawowej w Miedźnej swoją prezentację poświecili tematowi powstań śląskich.

Zwycięzcą turnieju zostały ex equo drużyny ze szkół we Frydku i Miedźnej. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli, trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Górze, a IV – Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

Joanna Jarnot, GBP

Treść komentarza:
Autor: