A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 22.10.2020 r. godz: 11:53 296 dzień roku, imienieny: Filipa i Kordulii

Kalendarium

więcej wydarzeń

Kultura

09.03.2014
Listy z wojska Walentego Muszkietera

Powstała nowa pozycja książkowa opsiująca losy naszych mieszkańców. Tym razem są to wspomnienia z czasów służby wojskowej chłopa z Miedźnej koło Pszczyny - Walentego Muszkietera. Służąc w latach 1891 - 1893 w garnizonie w Nysie pozostawił po sobie pisane w gwarze śląskiej listy do rodziny. Zawierają one ciekawy materiał poglądowy na temat drylu wojskowego i samej służby wojskowej. Listy odnalazł członek Stowarzyszenia - Ludwik Wojciech, przygotował je do druku wraz z drem Marianem Małeckim, który opisał strukturę armii niemieckiej na Śląsku w omawianym czasie i przedstawił miasto Nysę w czasach służby w niej Walentego Muszkietera. W załączeniu przedstawiamy projekt okładki tego wydawnictwa. Unikatowy charakter wydawnictwa wynika z faktu że listy Walentego Muszkietera pisane były w gwarze śląskiej. Niniejsze wydawnictwo drukuje je w formie rękopisu, w zapisie gwarowym i w tłumaczeniu uwspółcześnionym po polsku. Zachowały się 24 listy w które od  brązawiają wizerunek armii pruskiej, jako modelowego wzorca w historii wojskowości. 

Z listów Walentego Muszkietera wynika, że w garnizonie nyskim zdarzały się przypadki kradzieży, samobójstw i różnych przewinień dyscyplinarnych. Brak tam patosu, tak charakterystycznego dla epoki bismarckowskiej. Widać natomiast zapobiegliwość syna chłopskiego gospodarza, umiłowanie ziemi, nostalgię za swą małą śląską ojczyzną.

Mecenat nad książką objęła Parafia św. Marcina w Ćwiklicach, tamże można nabyć w/w pozycję książkową od 25 stycznia 2014r. Książkę można również nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli przy ul. Pszczyńskiej 110 od 25 lutego 2014 r. w cenie 30 zł.

GOK

Treść komentarza:
Autor: