A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 08.08.2020 r. godz: 23:10 221 dzień roku, imienieny: Emila i Cyryla

Kalendarium

więcej wydarzeń

Kultura

08.06.2013
Spotkanie z Barbarą Gawryluk

4 czerwca Filię Biblioteczną w Woli odwiedziła krakowska pisarka Barbara Gawryluk. Z panią Barbarą spotkaliśmy się po raz drugi – w 2010 r. z jej udziałem odbyły się warsztaty dziennikarskie, ponieważ pisarka pracuje w Radiu Kraków.

Tym razem tematem spotkania z uczniami szkół podstawowych w Woli były książki, których bohaterami są Baltic, Dżok oraz Kaktus. Za tajemniczymi imionami kryją się losy 3 różnych psów. Na początku Barbara Gawryluk opowiedziała historię psa, który przez 4 dni płynął na krze, najpierw po Wiśle, później po Bałtyku, na którym został szczęśliwie uratowany, dzięki załodze statku badawczego R/V Baltica. Osłabiony i zziębnięty pies został otoczony opieką przez pana Adama i tak zaczęła się wspólna przygoda oficera mechanika ze statku i psa, którego nazwano Baltic. Autorka czytała fragmenty tej wzruszającej książki, pokazywała ilustracje i zachęciła dzieci do wczucia się w rolę pisarza wymyślającego początek historii, której zakończenie już znamy. Dzieci zobaczyły również specjalny egzemplarz książki o Balticu z dedykacją pana Adama oraz specjalną pieczątką.

Kolejną książką opartą na prawdziwych zdarzeniach jest „Dżok” – historia niezwykłego psa, którego pomnik znajduje się na bulwarach wiślanych w Krakowie, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Młodzi czytelnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści pisarki o wyjątkowych zwierzakach. Kiedy przypomniała o jeszcze jednym psim bohaterze Kaktusie i spytała, czy uważają, że książka „Kaktus dobry pies” to kolejna prawdziwa historia, wszyscy stwierdzili, że tak. Okazało się, że postać Kaktusa została całkowicie zmyślona, i tylko jego przygody są prawdziwymi zdarzeniami z życia różnych psów poznanych przez autorkę.

Barbara Gawryluk zaprezentowała wiele innych książek dla dzieci, wśród nich „Małych bohaterów” – zbiór opowiadań o heroicznym zachowaniu dzieci w sytuacji zagrożenia. To prawdziwe historie, które zostały zebrane w dziennikarskiej pracy pisarki.

Podczas spotkania padło wiele pytań. Młodych czytelników ciekawiło, od jakiego czasu pani Basia pisze książki, czy pisze ręcznie czy na komputerze, oraz kto wymyśla tytuły. Pisarka mogłaby odpowiadać długo na każde pytanie. Zdradziła nam, że w dzieciństwie marzyła, by zostać bibliotekarką. Dziś wykonuje inny zawód, ale dzięki tworzeniu książek może biblioteki odwiedzać na spotkaniach autorskich i zachęcać młodych ludzi do czytania.  

Źródło: GBP w Miedźnej z/s w Grzawie

 

 

Treść komentarza:
Autor: