A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 29.09.2020 r. godz: 20:21 273 dzień roku, imienieny: Michała i Michaliny

Kalendarium

więcej wydarzeń

Historia parafii

Strona główna » Mapka » Miedźna » Historia parafii

Początki parafii w Miedźnej sięgają roku 1326, kiedy to dokumenty podają imię Bernharda, plebana z Miedźnej. Początkowo parafia należała do dekanatu Oświęcimskiego, a od 1350 roku do nowopowstałego dekanatu pszczyńskiego. Do roku 1821 diecezją macierzystą było biskupstwo krakowskie a od 1925 roku Miedźna należała do diecezji wrocławskiej. W roku 1594 rozpoczyna się w Miedźnej okres reformacji protestanckiej. Parafia ta pozostała najdłużej katolicką w całym pszczyńskim państwie stanowym, głównie dzięki plebanowi - księdzu Andrzejowi Piotrowskiemu. Okres reformacji kończy się w roku 1635 dość dramatycznie. Dziekan pszczyński, ksiądz Bloch przybył do Miedźnej, aby wprowadzić na parafię księdza Iwanickiego. Zostają dotkliwie pobici przez flam, protestujący w ten sposób przeciwko zmianie wyznania. Pierwszym katolickim proboszczem po okresie reformacji zostaje ksiądz Mikołaj Silnicki. Warto zaznaczyć, że już w 1625 roku działała w Miedźnej szkoła parafialna. Na mapie Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego "Ihnoortografia Plesniaca", którą wykonał w 1636 roku Andreas Hindenberg, przedstawiono min. Sylwetkę kościoła w Miedźnej z tego czasu. Ten kościół oczywiście nie dotrwał do naszych czasów. Obecny kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża został postawiony w 1721 roku na miejscu rozebranego, również drewnianego obiektu. Budowla ta była już w tak złym stanie, że ówczesny proboszcz Andrzej Rozmus Zabrzeski zdecydował się na budowę nowej świątyni. 

Obecny kościół jest największą drewnianą świątynią na ziemi pszczyńskiej. Postawiony jest na rzucie typowym dla śląskich kościołów. Składa się on z prostokątnej nawy, przylegającego do niej od wschodu prostokątnego prezbiterium z dostawioną zakrystią i związanej z nawą od zachodu wieży. Nawa i prezbiterium "zawiązana" jest w konstrukcji wieńcowej, z prostokątnych bali, łączonych w narożach na zamek. Wieża wykonana jest w konstrukcji "na słup", zbudowano z rzadko spotykanej grubości krawędziaków, wzmocnionych masywnymi zastrzałami. Na trzonie wieży, zwężającym się ku górze umieszczona jest "izbica" przykryta smukłym barokowym hełmem z "latarnią". Podobny hełm posiada wieżyczka na sygnaturkę, na dachu nawy. Nad prezbiterium i nawą dachy siodłowe, kryte gontem, zwane gwarowo szyndziołami. Wokół dużej części ścian kościoła biegną podcienia, zwane "sobotami", zakryte do połowy wysokości ścianką z tarcicy a w nich bramki wejściowe z niezmienne interesującymi, cebulastymi gonstami krytymi gontem. Wnętrze kościoła jest bardzo przestrzenne dzięki wydłużonej nawie, dobrze oświetlone większą ilością okien. W jednym z nich, w prezbiterium za ołtarzem znajduje się XV wieczny gotycki witrażyk, przedstawiający scenę Ukrzyżowania. Nawa przykryta jest stropem płaskim z imitacją kasetonów. Ściany nawy i prezbiterium obite są tarcicą. W części zachodniej empora z małymi organami, wsparta na czterech drewnianych słupach. Prezbiterium, oddzielone od nawy tęczą, przykryte jest pozornym sklepieniem z zachowaną XIX wieczną polichromią. Z wyposażenia na uwagę zasługuje ołtarz główny z XVIII wieku z bramkami i obejściem, zdobiony bogatą, polichromowaną snycerką. W ołtarzu obraz z wizerunkiem św. Klemensa papieża, który przysłaniany jest XIX wiecznym wizerunkiem Madonny. W bocznym ołtarzu po stronie ewangelii umieszczony jest obraz z XVIII wieku, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątiem. Początkowo Obraz miał kształt owalny, później dorobiono dolną część sukienki. Całość pozłacana.

Z Miedźnej wywodzi się wielu katolickich duchownych: Augustyn Kucz, zakonnik, dr teologii, kanonik. Jan Kapica (1866-1930), proboszcz w Tychach,  kierownik tzw. Delegatury Biskupiej, później przekształconej w tzw. administrację Apostolską, a od 1925 roku w diecezję katowicką. Ksiądz Jan Kapica był świetnym organizatorem, kaznodzieją i działaczem społeczno – narodowym. Konrad Wojciech, aresztowany przez gestapo, więzień nr 21916 obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam też zamordowany. Walenty Maroszek, proboszcz w Goczałkowicach, dziekan pszczyński. Jan Szweda, magister teologii, proboszcz parafii w Czechowicach. Józef Wojciech, proboszcz parafii w Katowicach. Paweł Furczyk, również proboszcz parafii w Katowicach. Ambroży Kucz, magister teologii, wikariusz w Katowicach. Andrzej Gruszka.

Opracowano na podstawie: Nasze strony, Zygmunt Orlik, Bydgoszcz 1996; www.miedzna.wiara.org.pl

Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna (MJ miedzna24.pl) Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna
Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna (MJ miedzna24.pl) Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna
Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna (MJ miedzna24.pl) Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna
Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna (MJ miedzna24.pl) Kościoł im. Św. Klemensa Miedźna
Kościół w Miedźnej (miedzna24.pl) Kościół w Miedźnej
Zobacz więcej zdjęć