A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Umowa na budowę elektrowni w Woli podpisana
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 07.08.2020 r. godz: 22:32 220 dzień roku, imienieny: Doroty i Kajetana

Kalendarium

więcej wydarzeń

Gmina

27.07.2014
Umowa na budowę elektrowni w Woli podpisana

Zarząd Kompanii Węglowej 23 lipca br. podpisał z japońskim koncernem Mitsui umowę "O wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczott w miejscowości Wola". Wartość inwestycji to ok. 6 mld zł.  W fazie pierwszej, do końca I kwartału przyszłego roku strony powinny wynegocjować: warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię
Węglową węgla do planowanej elektrowni w ilości ok. 3 mln ton rocznie, warunki umowy na zakup przez Kompanię Węglową energii elektrycznej z mocy wytwórczych elektrowni Czeczott, warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems Ltd., warunki pozyskania finansowania inwestycji na zasadach "Project finance" tzn. poprzez spółkę celową, która będzie zarządzała inwestycją. W drugiej fazie, do końca przyszłego roku planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji podpisanej umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Pierwsze prace na placu budowy Elektrowni Czeczott, według przyjętych założeń harmonogramu, powinny rozpocząć się w 2016 roku. Umowę podpisano w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki, w obecności m.in. wicepremiera Janusz Piechocińskiego oraz Makoto Yamanaka, Ambasadora Japonii. W trakcie uroczystości wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski przekazał podpisaną decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji.

Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa  energetycznego kraju - powiedział Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej.

Ta nowa inwestycja przyczyni się do modernizacji polskiej energetyki i zapewni dodatkowe rezerwy energii elektrycznej. Liczę, że elektrownia zwiększy konkurencyjność polskiego sektora energetycznego - powiedział Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Janusz Piechociński przypomniał przy tym, że efektywność energetyczna jest obecnie priorytetem polskiej polityki energetycznej.

Kluczowym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nowych i istniejących już obiektów wytwórczych - powiedział wicepremier. W jego opinii przygotowywane projekty powinny bazować na wykorzystaniu krajowych surowców, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Projekt Elektrowni Czeczott to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane na zasadach "Project finance". To również planowany blok o mocy do 1000 MW o najwyższej w kraju sprawności energetycznej sięgającej 46,2 proc. Szacowany koszt inwestycji to ok. 6 mld złotych. Przy budowie obiektu przewiduje się zatrudnienie ok. 2,5 tys.
osób, a w trakcie jego eksploatacji ok. 250 miejsc pracy. Uruchomienie Elektrowni Czeczott przyczyni się też, na terenie jej oddziaływania, do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

UGM

?/?:
To nie umowa o budowie tylko o wspólnym rozwoju projektu budowy. Umowa zostanie ewentualnie podpisana do końca 2015r. pod warunkiem że strony dojdą do porozumienia we wszystkich spornych kwestiach i nie chodzi tu o społeczność lokalną i jej zabezpieczenie tylko o spełnienie warunków postawionych przez inwestora. Temat budowy wcale taki pewny nie jest.
2014-08-02 07:57:56
urzędnik:
Ten wieśniaczek z PSL gdzie zgubił krawat ??? Co za nie takt z faceta
2014-08-04 06:49:47
inspektor:
i na dodatek grubu nie ogolony - czuje nie świeży oddech :-) od tych kapitalistów :-)
2014-08-04 22:15:27
gosc:
W celu uniknięcia zbędnych problemów i prostej realizacji formalności związanych z budową domu, warto wybrać porządną firmę z obszaru budowy domów Warszawa. http://roslandomdesign.pl/
2018-01-31 14:28:49
Treść komentarza:
Autor: