A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Gmina Miedźna Lokalny portal gminny
propozycja reklamy aktulnosci
Dzisiaj mamy: 25.02.2020 r. godz: 06:09 56 dzień roku, imienieny: Wiktora i Cezarego

Kalendarium

więcej wydarzeń

Polityka

12.07.2014
Gdzie zmierza Kompania Węglowa?

Wśród zadań, które w pierwszej kolejności stawia przed sobą zarząd, jest ograniczenie ryzyka wzrostu zadłużenia, które przekroczyłoby wysokość kapitałów własnych oraz prolongata spłaty wyemitowanych obligacji. W tej sprawie toczą się zaawansowane rozmowy, których efekt powinien być znany już do końca miesiąca. Kompania negocjuje też poszerzenie grona wierzycieli o jeden z największych europejskich banków inwestycyjnych.

Wysokie koszty, słaba wydajność
Biorąc pod uwagę spadające ceny w ARA, brakiem rentowności zagrożona jest praktycznie każda kopalnia Kompanii Węglowej. Kolejną bolączką KW są koszty produkcji, w przypadku najlepszej kopalni KW wynoszące 205,35 zł/t, w kopalni najgorszej 378,87 zł/t. Przyczyną obecnego wyniku finansowego KW jest też spadająca wydajność. Pomiędzy rokiem 2011 a 2013 wydajność dołowa w Kompanii spadła o 6 proc. (do 6302 kg/rdn), a wydajność na jednego zatrudnionego o 7,6 proc. (do 604,9 t/rok). Produkowanego węgla nie dało się sprzedać, więc na ponad 50 ścian w Kompanii część stoi, niektóre uruchamiane są na 1 lub 2 zmiany, zatem wydajność spada i stagnacja się pogłębia.

- W tej sytuacji, aby przetrwać, spółka musi przejść program głębokiej restrukturyzacji. Jego założenia gotowe będą do 30 czerwca, szersza wersja ujrzy światło dzienne pod koniec lipca - poinformował prezes.

Nie będzie likwidacji
Zgodnie z deklaracją premiera Donalda Tuska nie będzie zamykania kopalń i brutalnego zwalniania ludzi, ale w takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że powolny program restrukturyzacji będzie kosztował dużo pieniędzy i muszą się znaleźć środki na pokrycie kosztów tej restrukturyzacji. Istotą programu będzie ograniczenie wydobycia (nie likwidacja, lecz budowanie modeli jednoruchowych i jednościanowych - podkreślił Mirosław Taras) w kopalniach o niskiej wydajności i powiększenie wydobycia w kopalniach, które mają szansę generować duże zyski. Zakłada się też wprowadzenie programu dobrowolnych odejść pracowników administracyjnych oraz tych dołowych, którzy będą chcieli skorzystać z tej możliwości. Według szacunków w latach 2015-2020 w sposób naturalny z pracy w Kompanii odejdzie 15-20 tys. osób. Kilka tysięcy osób będzie musiało skorzystać z programu dobrowolnych odejść. Nie wiadomo jeszcze, jakie będzie źródło finansowania tego programu... Dalsza część artykułu.

nettg.pl

Treść komentarza:
Autor: